Всесвітній День вишиванки єднає українців


ВИШИВАНКА – це символ здоров’я, краси, щасливої долі, родової пам’яті, національної гордості, порядності, чесності, любові, святковості. 
А ще вишиванка – це сильний оберіг. Здавна українські жінки вишивали сорочки для своїх чоловіків, закладаючи в орнаменти молитви і замовляння, аби вони оберігали воїнів у бою. 
Вишивка на грудях захищає й душу людини. Вишита жінкою чололовіча сорочка завжди була символом кохання й вірності.

День вишиванки: історія свята

Вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету у 2006 році. Її надихнув знайомий, який постійно носив вишиванку. Того року у вишиванки вдяглися кілька студентів та викладачів Чернівецького університету, тепер це свято набуло міжнародних масштабів.
Сьогодні масштаби поширення традиції носити вишиванку вражають: такого розмаїття вишиванок, як у третій четвер травня, ви не побачите ніде.

На День вишиванки у містах організовують марші у вишиванках
У цей день організовують цікаві конкурси у мережі, наприклад, "Найкраща вишиванка" або "Найкраще фото" у вишиванці. У 2015 році була започаткована акція "Подаруй вишиванку захиснику", яка набула світових масштабів – у ній взяло участь близько 50 країн світу. Вишиванки передали бійцям АТО, які брали участь в бойових діях на Донбасі.
У цей день фото у вишиванках викладають у мережу не лише жителі України, а й далеко за кордоном.

Історія вишивки та традиції

Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку 50-70 сорочок, а багата – 100 і більше.
За повір'ям, сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще не народжене дитя.

У вишивці сакральне значення має все — від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали 3 роки.
Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок.
Кожен регіон мав свої візерунки. Легко впізнати Борщівську вишиванку з Тернопільської області. Тут переважає чорний колір. Існує легенда, під час татарського набігу загинули всі місцеві чоловіки, тож жінки з навколишніх сіл заприсяглися впродовж 7 поколінь вишивати тільки чорні сорочки.


Борщівська вишивка чорними нитками
Буковинська сорочка завжди з яскравими квітами. Космацька – з помаранчевими та жовтими барвами. Полтавчани люблять вишивати білим по білому.
Мали вишивальниці й своє свято – День Варвари 17 грудня. В цей день не можна було ні прибирати, ні прати, ні глину місити, а тільки вишивати.

Мода на вишиванки

У 19-му столітті Іван Франко почав поєднувати вишиванку з європейським костюмом і започаткував своєрідну моду.Сучасники згадували: "Де б він не з'являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком та вишиваною сорочкою поміж пишних комірців та краваток".


У нашій рідній Літинській школі №2 люблять вишиванку, жодне свято не обходиться без цього сильного оберега, що допомагає відчути особливість моменту, його значущість, налаштовує наші душі до зустрічі з прекрасним, окрилює та надихає.

Українська вишиванка відома в цілому світі
У кінці 19 століття про український традиційний одяг заговорила вся Європа, яку важко чимось здивувати. В 1876 році Олена Пчілка видала альбом українських вишивок. Українські орнаменти зачарували тамтешніх модниць, а в самій Україні розпочалися перші наукові дослідження вишивки.
Зараз елементи української вишиванки використовують у своїх колекціях визнані у світі модельєри та модні доми – Жан-Поль Готьє, Джон Ґальяно, Gucci, Valentino, Dolce & Gabbana. А в 2015-му американський Vogue опублікував статтю, в якій назвав українську вишиванку одним з головних трендів сезону.

Зірки шоу-бізнесу теж у захваті від українських вишиванок. У період проведення Чемпіонату Європи з футболу в 2012 році в Україні Мадонна купила собі українську вишиванку. Також полюбляють носити вишиванки Міла Куніс, Діта фон Тіз, Сандра Буллок.

Голлівудські зірки та закордонні співачки прекрасно виглядають у вишиванках
Сьогодні ж дівчата не повинні вишивати собі вишиванку до весілля – її можна легко придбати. Але традиція вишивати також відроджується. Майстрині комбінують різні орнаменти та візерунки, популярною є квіткова вишивка. Та й сам крій сорочки змінився — йде в ногу з часом. Якщо в давнину переважно вишивали червоними, чорними та білими нитками — сьогодні палітра набагато більша.
Крім Дня вишиванки, українці все частіше вдягають національний одяг на інші великі свята, державні та релігійні, – День Незалежності, День Конституції чи День прапора, Великдень, Різдво.

Український кутюр’є Оксана Караванська про вишиванки


"Перший і основний секрет її популярності – у неймовірній красі української вишиванки. Другий секрет – неймовірна кількість орнаментів, рисунків і вишивок з усіх регіонів України. Вони всі настільки між собою різняться! Це ж неймовірне розмаїття! Третє – всі ті неприємні моменти, які відбуваються у нашій політиці, те все, чого зазнає Україна у світі, сьогодні, звичайно, вже не стоїть на піку і на часі. Але тоді, коли весь світ хотів підтримати Україну, він звернувся до культури, до її історії, її витоків. Коли люди бачать українські вишиванки, вони просто не можуть відмовити собі у тому, аби придбати таку красивенну річ.

Вишиванками ми показали світу всю ту красу, яка створювалась не знаменитими художниками, а створювалось українською пересічною, абсолютно звичайною жінкою, яка сиділа вечорами і вишивала абсолютно те, що їй у голову ішло. Якщо не мала сильного таланту до вишивання, то "передирала" візерунки у подружок.
У мене бабця дуже красиві вишиванки вишивала, і вона мені розказувала, що рисунки свої вона нікому не давала. Коли вона ішла до церкви, то її товаришки стояли з листочками і просто перемальовували. Це те, що є загально побутове, народне, загальноукраїнське. Коли народ вміє створювати таку красу, то він уже є високого культурного рівня. Тобто, країна заслуговує на право називатися "культурною"".
Джерело

А що ви знаєте про вишиванку?
У вас є вишиванка, як часто ви її одягаєте? 
У чому, на вашу думку,  секрет вишиванки?
Останнім часом стало популярним твердження, що носити вишиванку - це модно. А як вважаєте ви?

Коментарі

 1. У мене є вишиванка, я вважаю, що вишивана сорочка — улюблений одяг кожної українки. Вони прикрашали сорочку магічними знаками сонця, поля, води. Вважалося, що ці символи відводять від людини хвороби і нещастя. І сама тканина сорочки, і вишивка, і колір ниток мали чарівну силу.

  Омельченко Валерія:)

  ВідповістиВидалити
 2. Так, у мене є вишиванка❤ Я знаю що її носили задля того, щоб відвести лихо від себе, сорочку почали носити ще в 1 тис. н.е. На її честь писали пісні та вірші, одягали на весілля й різні зустрічі, на роботу й у школу, і т.д. Мені здається секрет вишитої сорочки у білому кольорі, який приваблює дівчат і чоловіків своєю чистотою💫Останнім часом стало популярним твердження, що "носити вишиванку - це модно", я вважаю, що це твердження вірне тому, що у ньому можна відшукати як ніжні та романтичні мотиви, так і строгі та яскраві. Багато сучасних та дорогих брендів такі як: "Dolce & Gabanna", "Dior", "Gucci", "Sportmax", "Valentino" та інші використовують нашу українську вишиванку у своїх колекціях💫💫

  Мельник Дарія💫

  ВідповістиВидалити
 3. Вишиванка - це традиційне вбрання кожного українця. Кожен українець, який поважає себе, повинен мати це вбрання. Я рідко хожу у вишиванці, одягую в основному на святки, в повсякденному житті ношу звичайний одяг. На мою думку секрет вишиванки полягає в тому, що це національне вбрання українців, яке ніколи не вийде із моди.

  Бондар Владислав

  ВідповістиВидалити
 4. Так, у мене є вишиванка. Вишиванка для мене - це символикраси та оберіг українського народу. У вишиванці генетичний код нашого минулого. Отож, не потрібно цуратися свого рідного звичаю. Це оберіг дарований від наших предків. Ураїнська вишиванка це те що буде вічним в історії україни, та вічно стильним і красивим.

  ВідповістиВидалити
 5. Вишивка - це народна сорочка, яка є символом українського народу.
  Я вважаю що в кожного Українця повинна бути своя виши

  ВідповістиВидалити
 6. Вишиванка - код української нації. Безцінний спадок українців.Я вважаю, що День вишиванки є дуже актуальним. Такі свята оберігають наше коріння. Коди, зашиті вручну в кожен виріб, несуть енергетику, яку неможливо передати нічим іншим: ніхто не вишивав з поганим настроєм.У них — наша національна ідентичність.
  Саша Рудик

  ВідповістиВидалити
 7. Вишиванка - це народна сорочка, яка є символом українського народу.
  Я вважаю, що в кожного Українця повинна бути своя власна вишиванка, щоб одягнути вишиванку не потрібно очікувати якогось святкового дня, коли йдеш в гості можна одягати вишиванку.
  Секрет вишиванки полягає в тому що - це історичне вбрання, яке носили наші предки. Мода не означає що не потрібно носити вишиванку.

  ВідповістиВидалити
 8. Так, у мене є вишиванка. Вишиванка для мене - це символикраси та оберіг українського народу. У вишиванці генетичний код нашого минулого. Отож не потрібно цуратися свого рідного звичаю. Це оберіг дарований від наших предків. Ураїнська вишиванка це те що буде вічним в історії України, та вічно стильним і красивим.

  ВідповістиВидалити
 9. Так у мене є вишиванка. Для українця вишиванка – не просто одяг. Це щось дуже особливе: особисте, рідне, святе. Вишивка – як символ, який зберігає його коріння, ідентичність, розуміння себе. Останнім часом стало популярним твердження, що носити вишиванку - це модно. А як вважаєте ви?Я вважаю так,тому, що вона стане чудовим доповненням практично до будь-якого повсякденного образу, гармонійно поєднуючись зі штанами, джинсами, шортами.

  ВідповістиВидалити
 10. На мою думку, свято вишиванки це історичний день.День коли потрібно згадати скільки прийшлось витратити сил та крові щоб зберегти наші цінності. Вишиванка це один із красивих символів України яким потрібно пишатись.

  ВідповістиВидалити
 11. На мою думку,вишиванка символізує нашу Рідну землю - Україну волю, та незалежність. На жаль я одягаю вишиванку не часто,лише на свята.У різних регіонах нашої країни колір та візерунок вишиванки різний. Візерунок розповідає про історію цього краю. Радості та смутки які він пережив. Не може вишиванка бути предметом моди,а лише предметом любові та гордості до України.

  ВідповістиВидалити

Дописати коментар

Популярні публікації