Тіло як шпаргалка: лайфхаки з української мови (поради в рамках проєкту БомбеЗНО))))


Керівник старшої ланки Новопечерської школи Ігор Хворостяний і вчителька української мови і літератури Новопечерської школи, відмінниця ЗНО Ольга Питюр — про те, як допомогти вашим учням запам’ятати більше лайфхаків з української мови за короткий час і бути впевненим у собі під час головного шкільного випробування.
Ці поради спікери розробили в рамках проєкту БомбеЗНО.
Готуватись до ЗНО можна із задоволенням — упевнені вчителі Новопечерської школи Ольга Питюр та Ігор Хворостяний. Вони знайомлять нас із файним парубком Зиновієм Наумовичем Освітяним. Кожна частина його тіла — підказка для легкого запам’ятовування підступних правил, які знадобляться під час складання ЗНО з української мови.

1

МозкУ чи мозка?
Шлунку чи шлункА?
Пальцю чи пальцЯ?
Таке завдання актуалізує правило відмінювання іменників чоловічого роду ІІ відміни в родовому відмінку. Наше тіло — єдина система, злагоджену роботу якої забезпечують органи тіла. Добре пам’ятати, що частини нашого тіла, зокрема зубА, пальцЯ, шлункА, суглобА, мають закінчення -А в родовому відмінку однини. Виняток — мозкУ. Власне, надважливість цього органу ще раз підкреслюється його винятковістю серед інших.

2

ВуХо — вуШко — у вуСі
Випускники відчувають легке хвилювання, коли збираються написати «сиваський» (від Сиваш), латиський (від латиш) та інші подібні випадки. Щоб не дати страху заволодіти вами, радимо пам’ятати про свої вушка, ручки та ніжки. Чергування приголосних при зміні форми слова та утворенні нових слів можна простежити саме на цих частинах тіла. Нагадуємо також, що це чергування може відбуватися і при доборі спільнокореневих слів. Завдання з морфеміки є традиційним у тестах останніх років. Не забувайте, що нога і підніжжя — це спільнокореневі слова, бо мають спільний корінь (ног-ніж), в якому щедро чергуються як голосні, так і приголосні звуки!
Якщо на тесті з певних причин хвилювання все ж узяло гору, то варто терміново заземлитися: поставте ноги на підлогу і відчуйте «зчеплення» усією ступнЕю (а не ступньОю, бо цей іменник належить до І відміни м’якої групи, а тому має закінчення -Ею в орудному відмінку).
Не забувайте також про п’яту, яка, крім того, що пишеться з апострофом, повинна також щільно притискатися до підлоги. Роззуватися при цьому не обов’язково:) Такий прийом дасть змогу частково зняти напругу. Це разом із глибоким диханням (подвоєння в іменниках середнього роду + зміни у фонетичній транскрипції) однозначно покращить ситуацію і додасть бал! Бажаємо вам також, щоб ця ж п’ята не стала для вас ахіллесовою, тобто слабким місцем (пам’ятаємо про подвоєння у власних назвах іншомовного походження та значення цього фразеологічного вислову).
А тепер легко вчимо правило, яке відображає чергування приголосних.
ХШС
КЧЦ
ГЖЗ
Запропонуйте учням «прогулятися» від голови до ніг.
Торкаємося вуха: вуХо-вуШко-у вуСі. Махаємо рукою: руКа-руЧка-руЦі. Заземляємось: ноГа-ніЖці-ноЗі.

3

СпИна, кИшка, нІздря
Про наголос можна говорити вічно, але краще просто запам’ятати, що у частинах тіла людини часто наголошується саме перший склад.

4

ПлечОвий чи плечЕвий суглоб? 
По-перше, у родовому відмінку буде суглобА, а не суглобу. По-друге, суглоб у нас все ж плечОВий, бо основа цього слова (плеЧ-) закінчується на шиплячий, ще й наголос падає на закінчення, тому сміливіше пишіть –Ов! Ой, не забудьте взяти із собою кварцОВий годинник, бо він теж може допомогти пригадати це правило. Щоправда тут пишемо суфікс –Ов, бо основа слова (кварЦ-) закінчується на твердий приголосний.

5

ДушЕю чи душОю?

Звісно, у нашого Зиновія Наумовича є душа. Але як правильно відмінювати цей іменник в орудному відмінку: «душОю» чи «душЕю»? Правильно, душЕю! Після шиплячих ж, ч, ш, дж та м’яких звуків пишемо закінчення –Ею. До речі, не забудьте добре поснідати перед тестом, наприклад кашЕю! Так вашому мозкУ не доведеться зайвий раз відволікатися і думати про те, як правильно: кашОю чи кашЕю?

6

М’яз
Згадуємо, що після б, п, в, м, ф перед я, ю, є, ї ставимо апостроф. Не забудьте і про слово «п’ята», правопис якого теж обумовлюється цим правилом. Сподіваємося, що у святковий день іспиту ви також пам’ятатимете, що при збігові приголосних у коренях слів після б, п, в, м, ф апостроф не ставимо (тому й святковий, різдвяний, тьмяний, мавпячий та ін.). Тож із кашЕю варто випити морквяного соку без апострофа.
Не полінуйтеся виконати фонетичний розбір таких слів, як п’ята /пйата/ та м’яз /мйаз/, і ви побачите, що кількість букв і звуків у них не збігається, бо після апострофа букви я, ю, є позначають два звуки.
Пам’ятаєте ці топові завдання в тестах попередніх років, які починалися страхітливою фразою «Вкажіть рядок, у якому кількість букв і звуків збігається»? Крім цього, звук /й/, який з’являється у фонетичній транскрипції таких слів, є завжди м’яким, про що варто пам’ятати, якщо в тестах необхідно віднайти звук /й/ у слові «м’яз» або визначити, чи є у слові «п’ята» м’які звуки. Відповідь у першому та другому випадках буде позитивною.

7

Серце — серцевий
Перстень — персня
Який же тест без завдання на спрощення! Якщо в російській мові пишуть «сердце», то в українській завжди «серце» — відбулося спрощення. Цей лайфхак особливо знадобиться російськомовним дітям, які звикли говорити «сердце».
На пальці нашого Зиновія Наумовича є перстень. У називному відмінку зберігаємо букву «т», а ось при відмінюванні вона зникає — «персня».

8


Кістлявий пестливий хлопець шістнадцятьразів хвастнув своїм зап’ястним тату. Хочеться спростити цей вислів, але не можна, бо саме в цих словах спрощення не відбувається. Запам’ятайте цю кумедну фразу.

9

Скільки пальців на руках — стільки частин української мови
На руках у людини 10 пальців. Саме стільки є частин української мови.
  • Іменник
  • Прикметник
  • Займенник
  • Числівник
  • Дієслово
  • Прислівник
  • Прийменник
  • Сполучник
  • Частка
  • Вигук
Традиційно в тесті ЗНО 28-ме завдання — на встановлення відповідності між словами та частинами мови, до яких вони належать.

10

Волосся
На ЗНО слово «волосся» стане в пригоді, якщо запам’ятати, що воно завжди вживається в однині. Якщо ж побачите завдання, де необхідно порахувати, чи збігається кількість букв і звуків у слові, пам’ятайте, що подвоєння в словах дають один звук: волосся — /волос’: а/ 7 букв і 6 звуків.
Пригадаймо, що буква «я» в транскрипції цього слова позначатиме один звук, а не два, як у слові «м’яз», адже стоїть після приголосного.

11

Нога та підніжжя
Зазвичай , завдання про спільнокореневі слова повторюється з року в рік і починається фразою «Вкажіть слово, яке є спільнокореневим до…» або «Вкажіть рядок, в якому всі слова спільнокореневі, КРІМ…»
Укладачі тестів полюбляють наводити приклади з омонімічними коренями на зразок літо — літній — літечко — літати. У всіх цих словах корінь «літ», а зайвим є слово «літати», бо воно не є спільнокореневим, адже має інше значення, незважаючи на омонімічний корінь. А ось слова «нога» та «підніжжя» є спільнокореневими, хоч у них і відбулося чергування .

12

2, 3, 4 чоботИ чи чоботА?
Це одне з найпідступніших завдань на ЗНО. Можна, до речі, до каші й морквяного соку додати два апельсинА чи апельсини, три бананИ чи бананА?
Правильно говорити бананИ, апельсинИ, тому що числівники 2, 3, 4 узгоджуються з іменниками в називному відмінку множини.
А як сказати правильно: два учителЯ чи два учителІ? Тепер ви знаєте, що все ж учителІ.
Наш Зиновій взутий у два чоботИ. Пригадаймо ще й фразеологізм «Два чоботи — пара», що характеризує подібних одне до одного людей, особливо стосовно недоліків. Про частини тіла людини у фразеологізмах ми розповімо наступного разу.
Числівники 5 і більше вимагають іншого узгодження: родового відмінка множини, тому писатимемо п’ять пальцІВ.

13

ДжИнси, чИпси чи джінси й чіпси?
У словах іншомовного походження після д, т, з, с, ц, ч, ш, ж, р (де-ти-з’їси-цю-чашу-жиру) перед приголосними, крім /й/ пишемо букву «и». Наш Зиновій Наумович, до речі, полюбляє їсти чипси і носити джинси з африкатом, який позначає у фонетичній транскрипції один звук.

14

Ремінчик
Коли чуєш слова «ремінчик», «промінчик», «камінчик», хочеться написати м’який знак після «н». Насправді ж міцніше затягніть ваші ремінчики і пригадайте, що після букви «н» перед шиплячими ж, ч, ш, дж м’який знак не пишемо. Інакше наш український (у цьому слові так само немає м’якого знака після «н» перед суфіксом -ськ) хлопець Зиновій Наумович дістане ремінчик. Жарт 🙂 У цього правила є винятки, які варто пам’ятати: Маньчжурія, женьшень, няньчити, бриньчати.

15

Кігті та нігті
Асиміляція за глухістю трапляється не часто, але забувати про неї не варто. Пишемо в словах «кігті» та «нігті» букву «г», але в транскрипції — «х» / к’іхт’і/ та /н’іхт’і/. Кількість звуків при цьому не змінюється.
Слухайте своє тіло, випийте морквяного соку і зі святковим настроєм одягайте джинси, беріть кварцовий годинник і… читайте наступний пост про частини тіла людини у фразеологізмах!
Нагадуємо, що безкоштовно у форматі онлайн підготуватися до ЗНО можна також на платформі iLearn. Гарантуємо, ви будете в захваті!

Джерело

Коментарі

Популярні публікації